You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Хвала фемінітивам! Результати гендерного моніторингу регіональних медіа України у лютому - 2021

Системна співпраця з регіональними медіа в контексті розвитку їх гендерної чутливості, зміни до Українського правопису - і можемо з упевненістю сказати, що фемінітиви для журналісток і журналістів стають звичним явищем. 70%, 81%, 88%, 91%, 100% (!) - такими є показники вживання у жіночому роді слів на позначення професій, посад, зайнятості жінок, зафіксовані під час першої в 2021 році хвилі моніторингу регіональних (обласних і міст-обласних центрів) медіа, що відбулася 8-14 лютого*.

Власне, саме фемінітиви часто "рятували корабель, що тоне" - "витягували" медіа на пристойну позицію в рейтингу гендерної чутливості, оскільки показники дотримання гендерного балансу (однакової, або порівняно однакової кількості жінок і чоловіків як експерток/експертів і героїнь/героїв у публікаціях) часто були великою мірою зміщені на користь чоловіків. Але про все по порядку.

У 27% випадків героїнями і 32% випадків експертками фігурували жінки в матеріалах регіональних медіа. При чому у друкованих ЗМІ обидва показники вищі за показники в інтернет-виданнях. А кількість фемінітивів майже не відрізняється. 

Для збільшення натисніть на зображенні

Найчастіше зверталися до жінок за коментарем кіровоградські медіа (42% експерток, із яких 51% - у друкованих ЗМІ і 33% - в онлайн-виданнях). Високий показник - у матеріалах дніпропетровських, житомирських, львівських і чернігівських видань (по 38%). Найменша кількість експерток зафіксована у луганських (22%), київських (23%), харківських (23%), миколаївських (24%) і рівненських (24%) медіа.

Для збільшення натисніть на зображенні

Як героїні матеріалів (про кого писали, згадували, але вони не коментували, не висловлювалися із жодних тем) жінки найчастіше фігурують у матеріалах харківських (39%), чернігівських (38%), волинських (37%) видань. Найнижчий показник - у луганських медіа (11%). 

Найбільш гендернозбалансованими виданнями України - тобто тими, де чоловіки та жінки як експерти/експертки та герої/героїні матеріалів представлені рівною мірою - у лютому стали: вінницьке друковане видання "33-й канал" (53% експерток/47% експертів і 42% героїнь/58% героїв), львіська газета "Ратуша" (63% експерток/37% експертів і 39% героїнь/61% героїв) та херсонське видання "Днепровский проспект" (по 50% експерток/експертів і 52% героїнь/48% героїв).

Наближеними до гендерного балансу є показники за публікаціями інтернет-видання "Район.Луцьк" (49% експерток і 43% героїнь), дніпропетровський "Городской сайт" (48% експерток і 43% героїнь), газета "Индустриальное Запорожье.Панорама" (51% експерток і 44% героїнь), кіровоградська газета "21 канал" (62% експерток і 42% героїнь).

Найбільш "жіночими" залишаються соціальні теми. У 48% випадків жінки коментували питання в контексті соцполітики/соціального захисту (і цей показник відображає відносний баланс жінок і чоловіків у таких матеріалах), у 44% були експертками в публікаціях про волонтерство/благодійність, 42% - про дозвілля, у 39% - про освіту і культуру. В 40% випадків жінки були героїнями новин, що стосувалися освітнього процесу, в 37% - питань медицини/охорони здоров'я. В усіх інших темах домінантні позиції залишаються в чоловіків.

Для збільшення натисніть на зображенні

У публікаціях друкованих та інтернет-виданнях 15 з 24 областей кількість використання фемінітивів вищий 60%. Найбільше фемінітивів зафіксовано у львівських медіа - 91% (із них 93% - у друкованих ЗМІ і 88% - в новинах регіональних сайтів). Дещо менше - у публікаціях волинських і чернівецьких видань - по 88% (у волинських їх більше в онлайн-медіа - 91%, у друкованих - 84%, а в чернівецьких порівну).

За кількістю жінок і чоловіків (експерток/експертів і героїнь/героїв) та вживання фемінітивів у журналістських матеріалах було виведено загальний Індекс гендерної чутливості медіа по кожній із 24 областей. Згідно цих даних найбільш гендерночутливими у лютому 2021 року стали львівські медіа - 52%. На другій позиції - видання Волинської та Кіровоградської областей (по 51%). Третіми в рейтингу опинилися чернівецькі (49%) та івано-франківські (48%) видання. Загальний Індекс по Україні склав 40%. 

Для збільшення натисніть на зображенні

Із усіх 240 видань, матеріали яких підлягали моніторингу, найбільш гендерночутливим у лютому стала газета "Днепровский проспект" із Індексом 66% (ідеальний показник - 66,7%). Щиро вітаємо і бажаємо тримати марку! 

Одними з найкращих також є: волинське інтернет-видання "Район.Луцьк" - друга сходинка з Індексом гендерної чутливості 63%, волинська газета "Твій вибір" (62%), закарпатська газета "Ясно" (62%), донецький сайт "ГРОМАДА Схід" (61%), кіровоградська газета "21 канал" (60%), львівські газети "Експерес" і "Ратуша" (по 60%). Бажаємо не лише не втрачати позицій, а й нарощувати їх!

Окрім дослідження рівня гендерного балансу і вживання фемінітивів, експертна група відстежувала також і стереотипний та сексистський контент. Про ці результати пошуків розповімо в наступному матеріалі.

Інфографіка - Дмитро Авраменко, завідувач кафедри образотворчого мистецтва та дизайну СНУ ім. Лесі Українки

_________________

*Мета моніторингу - з’ясувати, наскільки регіональні медіа дотримуються гендерного балансу в журналістських матеріалах, чи вживають фемінітиви на позначення посад, професій, виду діяльності жінок, а також чи використовують вони гендерні стереотипи та сексистський контент. 

Для моніторингу у кожній з 24 областей обрано по 10 друкованих та інтернет-видань (загалом 240). У 2021 році заплановано 3 моніторингові дослідження - у лютому, квітні та червні. За їх результатами буде визначено найбільш гендерночутливі медіа як на рівні кожної з областей, так і загалом по Україні.

__________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

 

Архів

2023
січня
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook