You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Про договори оренди при зміні влади. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

На запитання відповідає медіа-юрист проектів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО

«У нашому місті змінився міський голова. Чи потрібно нам переукладати договір оренди, який укладено з попередниками на 15 років і завірено нотаріусом? Нам також пропонують перебратися в інше приміщення, менше за площею, й за іншою адресою. Чи втрачає при цьому силу договір, укладений з міськрадою раніше, чи дане питання можна вирішити за допомогою додатку до цього договору, завіреного нотаріусом»?

– Після роздержавлення між вашою реформованою редакцією і міською радою, відповідно до статті 9 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», було укладено договір оренди приміщень. Власником майна, яке ви орендуєте, є територіальна громада. Міський голова – це посадова особа територіальної громади міста ( cт.12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), якому радою доручено підписання договору оренди. Зміна міського голови ніякого значення для ваших орендних відносин не має і не тягне за собою ніяких змін до договору.

Запропонована ж вам заміна орендованого приміщення на інше, на тих же умовах, тягне за собою питання законності таких дій. Приміщення, яке зараз орендує ваша редакція, отримано відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»: «Приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, у яких на час реформування розташовувалися редакції, передаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій. Договір оренди укладається між редакцією та Фондом державного майна України (його регіональним відділенням) або відповідним органом місцевого самоврядування. Суборенда приміщень редакцій забороняється». Дія цієї статті поширюється виключно на приміщення, в яких ваша редакція була розташована на момент реформування комунального підприємства. Всі інші приміщення вам можуть бути надані тільки на умовах відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна». У вашому випадку цим законом передбачено передання в оренду нерухомого майна за результатами аукціону. До переліку тих, хто має право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону, передбаченого ст. 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ваша редакція не входить. Також цим законом не передбачено ваше право на розмір орендної плати, установленої для бюджетних організацій.

Предметом договору оренди може бути тільки індивідуально визначене майно (ст. 760 Цивільного кодексу України). За діючим договором вами орендовано певне приміщення, яке має свою індивідуальну адресу, технічні характеристики, площу тощо, тому  цей договір не може поширюватися на інше приміщення. І відповідно замінити предмет договору оренди шляхом укладання додатку до договору неможливо. Укладання ж нового договору на нове приміщення, яке ваша редакція не займала на момент реформування, повинно відбуватися виключно за процедурою и на умовах, передбачених Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 

Архів

2021
вересня
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook