You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

“Я хотіла б, аби фільм “Невидимі” підняв питання порушення прав жінок під час пологів у Європі”, – режисерка Майя Мартіняк

У Міжнародний день прав людини - 10 грудня - після онлайн-перегляду документальної стрічки “Невидимі” відбулася дискусія “Народжувати гідно. Право на безпечні пологи” у межах Всеукраїнської кампанії ГО “Докудейз” “Разом за безпечні пологи”.

У ній взяли участь експертки й експерти, які обговорили з якими порушеннями та дискримінацією стикаються жінки під час народження дитини.

Для збільшення натисніть на зображенні

Режисерка фільму Майя Мартіняк розповіла про зйомки фільму, який тривав сім років:

“Під час навчання я знімала фільм про народження вдома. Коли я починала займатися цією темою, не могла повірити, що у жінок стільки негативного досвіду. Зокрема, і в моєї мами. Я усвідомила, що не можу бути осторонь. Дуже важко було знайти тих, хто погодилися стати реальними героїнями, бо це дуже травматичний досвід. На жаль, ця тема досі актуальна, як і сім років тому, коли я починала знімати фільм. Мій  посил полягає в тому, що ми не говоримо про конкретні лікарні чи про те, що всі лікарі погані. Ми говоримо про проблему травматизму під час пологів, яку не можна замовчувати”.

Вона додала, що спочатку знайшла героїню з Чехії, потім з Данії, Словаччини, США. А домовленості з лікарнями та персоналом в різних країнах були різними. Наприклад, у Словаччині їй довелося домовлятися з персоналом лікарні про дозвіл на зйомки фільму 2 роки, у Данії – всього тиждень. Режисерка зазначила, що під час перегляду цього фільму медперсоналом у Словаччині лікарі були дуже тихі і говорили, що такої проблеми немає.

“Я хотіла б, аби цей фільм підняв проблему порушення прав жінок під час пологів у Європі... Дійсно, не вистачає поваги з боку медичного персоналу. І якщо жінка-медсестра, яка мала негативний досвід, здійснює тиск на породіллю, не можна її виправдати в тому, що вона це робить, бо мала такий же досвід. Але потрібно зрозуміти цей цикл. Жінка, яка мала негавтиний досвід, потім може бути схильна до того, щоб  його застосовувати до породіллі, а не співпереживати”, - резюмувала Майя Мартіняк.

Уляна Стефак, очільниця  Центру безоплатної правової допомоги у місті Львові, зазначила, що про акушерське насильство сьогодні вже говорять більше, ніж раніше:

“Народжувати гідно і народитися гідно - це невід’ємне право. Бо посттравматичний синдром відображається і на дитині, і на мамі. Цей фільм я буду довго осмислювати. Я хочу, щоб ми змінювали кут зору. І я буду говорити зі своєю донькою і сином, що кожна має право народжувати гідно. Донедавна акушерське насильство було татуйованою темою, але сьогодні питання кругової поруки, коли лікар захищає лікаря, вже змінюється і буде продовжувати змінюватися в бік захисту прав породіллі і дитини”.

Важливу роль під час вагтіності та пологів для жінок має підтримка і рідних. В Україні все популяріншими стають партнерські пологи.

Сергій Багаліка, автор блогу “Батько може все”, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною, розповів про те, наскільки важливі партнерські пологи для підтримки жінок:

“У нас був план партнерських пологів. Ми народжували під час пандемії, і я знаю, що були випадки, коли лікарі не дозволяли народжувати разом. Я спостерігаю, що багато знайомих чоловіків вже беруть участь в партнерських пологах, але упереджень в суспільстві все ще багато. Та ви єдина людина, яка повинна прислуховуватися до своєї коханої людини. Цей досвід лише зміцнить ваші стосунки”.

Він закликав чоловіків обов’язково бути присутніми при народженні дитини, адже вони є великою підтримкою для жінки і важливою ланкою в комунікації між нею та медичним персоналом.

Директорка правозахисного департаменту ГО “Докудейз” Ксенія Шиманська підкреслила, що переживання жінок під час пологів може бути схожим до наслідків посттравматичного синдрому (ПТСР):

“Важливо пам’ятати, що жінка – не об’єкт і наслідки акушерського насильства можуть бути схожі до наслідків ПТСР, який мають наші захисники і захисниці на Сході.

У 2003 році громадська організація «Природні права Україна» провела дослідження, згідно з яким близько третини матерів, які мали пологи з ускладненнями, переживають ПТСР. А дослідження наприкінці 2018-2019 років показало,що близько 27% респонденток говорили, що застосовувалась процедура тиснення на живіт, щоб пришвидшити народження дитини. І часто медперсонал доручав це робити тим, хто брали участь у партнерських пологах”.

Правозахисниця зазначила, що причини порушень прав жінок під час пологів – це не завжди грубе ставлення медичного персоналу. Медики часто банально не мають достатньо часу, щоб просто перевірити показники, не кажучи про те, щоб приділити більше уваги породіллі.

Євгенія Кубах, експертка кампанії “Разом за безпечні пологи” і спів засновниця ГО «Природні права Україна», пояснила, що в українському законодавстві немає визначення, що таке “акушерське насильство”. І довести, наприклад, психологічний тиск чи словесні образи медперсоналу практично неможливо.

“Акушерське насильство – це дії медичного персоналу, які містять словесні фрази, дискримінацію, психологічний тиск або примус до певних дій. Тобто перелік форм акушерського насильства доволі багатий. І здебільшого воно пов’язане з тим, що якісь дії не узгоджуються з жінкою. В українському законодавстві нормативно-правових актів, які встановлюють акушерське насильство, немає. Жінка може звернутися в поліцію, якщо є шкода здоров’ю чи життю. Але в ситуацїї психологічного тиску, словесної образи  жінка може лише поскаржитись керівнику закладу чи звернутися за захистом своїх прав у суд”.

Найважливіше, за її словами, що повинні пам’ятати жінки, це те, що під час пологів вони мають такі ж права, як і до них – на життя, здоров’я, свободу вибору, право на інформацію, яка стосується їх і їхнього життя.

Ірина Мусій

Переглянути відео зустрічі - https://www.facebook.com/docudaysinlviv/videos/623018235679816/ 

 

Архів

2022
травня
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook