You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Про припинення трудових відносин у зв’язку із загибеллю працівника

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«Сталося пряме потрапляння снаряду в будинок працівника нашої редакції. Всі, хто був у будинку, загинули, тіла не вціліли. Як документально оформити кадрове питання у випадку, коли свідоцтво про смерть працівника неможливо отримати?».

– Працівник може бути звільнений тільки з підстав, передбачених чинним законодавством. На жаль, КЗпП України не передбачає таких підстав звільнення, як війна, зниклий без вісті та подібне, навіть така підстава, як смерть працівника, в ньому відсутня.

За загальним правилом припинення трудового договору з померлим працівником здійснюється на підставі свідоцтва про смерть. До отримання документу, який підтверджує смерть працівника, можна вказувати в табелі,  як відсутність з умовним позначенням “НЗ” (“відсутність з нез’ясованих причин”) або “І” (“інші причини неявки”). Після з’ясування обставин, а саме  – отримання копії свідоцтва про смерть, ви коригуєте табель і припиняєте трудові відносини з працівником з дати, вказаної як день смерті. Наказ, за яким померлий буде виключений з особового складу підприємства, може не співпадати з датою смерті, але датою припинення трудових відносин є саме дата смерті працівника. В наказі зазначається: «Трудові відносини припинено у зв’язку зі смертю».

У вашому випадку виникають складнощі з визнанням фізичної особи померлою. Якщо потрапляння в будинок призвело до загибелі, але тіло відсутнє, то, відповідно до статті  46 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців. Фізична особа, яка пропала безвісти у зв’язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.  Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку, або у зв’язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті. Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України (ст.ст. 305-308).

Верховна Рада України 15.03.22 року прийняла в першому читанні проект Закону України про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39225). В зв’язку з тим, що законопроект закритий для доступу, наразі неможливо з’ясувати, які питання будуть ним врегульовані.

На сьогоднішній день, до отримання копії свідоцтва про смерть чи копії рішення суду, яким особа буде оголошена померлою, можна табелювати її відсутність як відсутність з умовним позначенням “НЗ” (“відсутність з нез’ясованих причин”). Якщо мова йде про бухгалтера, то для забезпечення ведення бухгалтерського обліку можна тимчасово –  до з’ясування причин відсутності працівника – прийняти на роботу іншого фахівця.

_______________

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 

Архів

2022
травня
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook