You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Перше "джерело енергії", яке треба розвивати в Україні, – це енергоефективність

Таку думку висловив під час «круглого столу» «Відновлювальні джерела енергії та енергозбереження на Волині» голова Ради РГО «Екоклуб» Андрій Мартинюк. Він переконаний, що заходи з енергоефективності не лише забезпечать економічну безпеку України, а поліпшать якість життя громадян, що, відповідно, позначиться і на добробуті країни.

З метою пропагування цієї ідеї Екоклуб взявся реалізовувати на Волині проект «Увімкни сонце – живи комфортно», в рамках якого проходило навчання мешканців Маневицького району технологіям використання енергії сонця та енергозбереження в побутових умовах. «Сьогодні люди використовують штучні утеплювальні матеріали, виготовлення яких негативно впливає на екологічний стан. Крім того, порушення технологій встановлення призводить до швидкого псування утеплення. Тож найкраще використовувати екологічні матеріали - очерет і солому. Правильне утеплення будинку зекономить 30-40% тепла, в середньому сім'я витрачає 5000 грн. на енергоресурси в рік, то економія складає близько 1500 грн в рік. А отже, понесені витрати на утеплення швидко окупляться», – зазначила керівник проекту Оксана Майборода. Головними перешкодами у впровадженні енергоефективних технологій, на її думку, є «мала обізнаність населення щодо доступних технологій використання енергії сонця та утеплення, відсутність економічних стимулів (вартість енергоресурсів для села досить низька) та фінансових механізмів (недоступні кредитні ставки). Саме тому одним із найважливіших завдань сьогодні є налагодження взаємовигідної співпраці між владою, громадою і бізнесом: якщо споживач буде знати, що якусь частку витрат покриє держава і можна буде взяти позику під низькі відсотки, він буде застосовувати екологічні засоби збереження й отримання тепла.

Маневицький район – це той регіон Волині, де використання екологічних енергоресурсів зумовлене наявністю лісів і торфових покладів. Однак, за словами першого заступника голови Маневицької РДА Анатолія Артишука, дрова – не дешевий ресурс, тож для обігріву більше використовують тріску, а в найближчій перспективі – енергетична лоза і сонячні колектори. «Дуже важливо показати людям шлях, бо ми за своїм мисленням – консервативні», – зазначив представник адміністрації. Він переконаний, що перспективою впровадження енергоефективних технологій має стати прийняття державних цільових програм, а свій внесок місцева влада готова здійснювати.

Для впровадження енергоефективних технологій на сьогодні є достатньо інформації, добра воля місцевих органів влади і бажання мешканців. Однак, на жаль, не існує правового механізму відшкодування частки витрат. Більше того, як повідомив директор школи с. Годомичі Маневицького району Василь Шавук, котел, який працює на відходах і обігріває заклад, суттєво зекономив витрати, проте така економія призводить до зменшення ліміту з енерговитрат на наступний рік, а це, в свою чергу – до перевитрат. Тож, на його думуку, без загальнодержавної програми не обійтися.

За словами начальника відділу енергетики, енергозбереження і зв’язку Валерія Подчасова, механізми впровадження енергоефективних технологій варто передбачити в регіональній програмі, а також розробити відповідне положення щодо механізму відшкодування частини витрат.

Віталій Шрамко демонструє зроблений власноруч сонячний колектор, який навіть при -10ºС нагріває воду до +70ºС

Сонячний колектор на даху Колківської школи-інтернату

Утеплення даху соломою в демонстраційному будинку с. Копилля Маневицького району

Утеплення даху глиною і соломою в демонстраційному будинку с. Копилля Маневицького району

Питання енергозбереження стає для України і світу щораз актуальнішим, тож ініціатори проекту і влада Маневицького району готові ініціювати і лобіювати впровадження енергоефективних технологій на державному рівні.


 

Архів

2023
березня
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook