You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Соціальне життя покращиться вже сьогодні?

Останнім часом українці лише і чують про диво-реформи, які повинні покращити умови життя та фінансове становище. Спочатку податковий кодекс, тепер пенсійна реформа, яка, обіцяють парламентарі, обовязково реалізується у 2011 році.

 В Україні пенсійна реформа буде

Депутати Верховної Ради зарікалися, що уже з 1 лютого в нашій країні буде реформуватися пенсійна реформа. Однак, як виявилося, не лише українці до цього не готові, а й самі законотворці, адже у пенсійний реформі ще багато недоопрацювань. Проте чим більше часу проходить, тим позитивнішою виглядає картина реформування. Так, чиновники передумали оподатковувати пенсії та скорочувати працюючих пенсіонерів. Однак збільшення пенсійного віку для жінок є неминучим.

- Україна і Білорусь – єдині країни, де пенсійний вік жінок становить 55 років. У всіх розвинених європейських країнах він вищий. Приміром, Німеччина, Латвія, Норвегія, також Естонія і Казахстан – ці країни встановили пенсійний вік для жінок 65 років, - повідав Петро Філіпчук, начальник головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.

На думку Петра Філіпчука, пенсійна реформа Україні необхідна, як повітря людині, адже без неї країна на шляху до вічної кризи. Причин, які призвели до такого становища, є дві – демографічна та економічна.

Демографічна ситуація в Україні призвела до того, що сьогодні на 100 працюючих українців припадає 78 пенсіонерів. Але у Волинській області ситуація менш втішна: за статистикою, на 286 тисяч пенсіонерів - лише 274 тисячі застрахованих осіб, які роблять відповідні відрахування від заробітної плати до пенсійного фонду.

- В області кількість пенсіонерів уже наздоганяє кількість працюючих волинян. Та сама тенденція спостерігається по всій Україні. Тому якщо ми не будемо запроваджувати реформ, то у 2015 році в цілому по Україні буде один працюючий утримувати одного пенсіонера – 100 на 100. А ще через 25 років, у 2050-му, на 100 працюючих припадатиме 125 пенсіонерів, - озвучив майбутню сумну статистику начальник головного управління Пенсійного фонду Україні у Волинській області.

До необхідності пенсійного реформування призвела і економічна ситуація, що склалася в Україні. Адже для нарахування пенсії береться до уваги середня заробітна плата людини за трудове життя і стаж роботи. А зважаючи на те, що офіційна зарплатня в українців не є високою, то й і пенсії, відповідно, є мізерними.

- Коли економіка запрацює і буде виведена зарплата з тіні, тобто будуть показуватися реальні заробітні плати, то в Україні планується ввести другий рівень пенсійної реформи, а саме запровадження накопичувальної системи, - розповів Петро Філіпчук. – На кожну особу будуть відкриті особові рахунки у державному банку. Ці кошти інвестуватимуться у державні проекти. Таким чином це буде ефективно як для країни в цілому, так і для кожного українця. Законопроектом передбачено, що при накопиченні за перший рік відрахування становитиме не менше 2 %, а протягом наступних 5 років – не більше як 7 %.

На сьогодні у Волинській області нараховується 286 тисяч пенсіонерів, з яких лише третина чоловіків – 33, 6 %.  Однак середній розмір пенсії у чоловіків вищий приблизно на 250 гривень, ніж у жінок. Пенсіонерів, які мають вік 80 років і більше, в області нараховується 29 тисяч, із них - 22 тисячі 112 осіб – це  жінки, а решта - це чоловіки.

Максимальна пенсія на Волині становить 16 тисяч гривень, ще близько 25 осіб отримують пенсію в розмірі 10 тисяч гривень. Нагадаємо, що найвища пенсія по Україні становить 45 тисяч гривень і отримує її льотчик-випробувач. Середня ж пенсія на Волині становить 1014 гривень.

Серед обов’язкових нововведень у пенсійній реформі є збільшення страхового стажу на 10 років – із 5 (як є зараз) до 15-ти.

- Всі прекрасно розуміють, що 5 років стажу це замало. Тому ця ініціатива сприймається схвально людьми. Адже це буде більш дисциплінувати громадян, які повинні будуть заробити 15 років цього страхового стажу. Я би ставив питання так: якщо хочеш мати мінімальну пенсію, то треба мати хоча б мінімальний страховий стаж, - висловив думку Петро Філіпчук, начальник головного управління Пенсійного фонду України у Волинскій області. - Люди часто не задумуються про свій стаж. Мовляв, ще встигну заробити на мінімальну пенсію. Але в той же час треба подумати про свою сім’ю. Не дай Бог сім’я втратить годувальника, то навіть немає можливості призначити дітям пенсію по втраті годувальника, бо немає ні стажу, ні заробітної плати.

Петро Філіпчук запевняє, що пенсійна реформа в Україні необхідна і чим швидше, тим краще. За його словами, є лише кілька варіантів: або збільшити відсоток відрахування до пенсійного фонду, або залучити більше платників до пенсійного фонду, або створювати заборгованість по виплаті пенсій. Останнє, звісно, не сподобається нікому.

Але чи покращиться життя вже сьогодні після чергової реформи уряду?

Українцям обіцяють збільшити соцвиплати

У 2011 році уряд обіцяє наполегливо і активно боротися з бідністю. Серед інших кроків щодо покращення матеріального становища є і надання соціальної допомоги найнужденнішим верствам населення. Так, на сьогодні існує близько 20 соціальних програм.

- Система соціального захисту населення, яка існує в даний час, дійсно потребує реформування. І основним завдання є підвищення адресності надання соціальних допомог, щоб охопити найбідніші верстви населення, тобто тих, хто потребує соціального захисту з боку держави, - розповіла Світлана Ремезовська, заступник начальника головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської ОДА. - Протягом 2010 року державну соціальну підтримку отримало понад 89 тисяч малозабезпечених родин у Волинській області. Загальні витрати за минулий рік склали понад 802,9 млн. грн. – це на третину більше, ніж у 2009-му.

Як повідала Світлана Ремезовська, прожитковий мінімум в Україні теж зросте – його збільшення відбуватиметься у чотири етапи.

- Оскільки 90% всіх видів соціальних допомог залежать від розміру прожиткового мінімуму, то вони теж будуть зростати. На 2011 рік у держбюджеті передбачено фінансовий ресурс, який на 37,7 мільйона перевищує ресурс попереднього року. Це в загальному 840,2 мільйона гривень, які будуть спрямовані на надання державних соціальних виплат, - додала пані Світлана.

Збільшення прожиткового мінімуму, обіцяють урядовці, призведе до збільшення ряду соцдопомог. Це і збільшення фінансової допомоги при народженні дитини на 34 %, а протягом року ще на 7 %. Так, уже в квітні на першу дитину даватимуть 18 304 гривень, на другу – 37 440 грн., і на третього малюка і наступних – 74 880 грн.

Відчують  підтримку держави також малозабезпечені сім’ї, одинокі-матері, опікуни (піклувальники), діти-інваліди, інваліди з дитинства та інші найнужденніші верстви населення.

За усіма прогнозами, життя в Україні покращиться вже у цьому році. Адже і прожитковий мінімум, і пенсії, і соцвиплаи зростатимуть кілька разів. Але чомусь чиновники не врахували, що жити у країні стало не на 30-50 % дорожче, наскільки збільшуватиметься допомога держави, а на цілих 100 % і навіть більше.

Тетяна Зубрик 

(опубліковано у газеті «Аверс-прес» у 2011 р.)

 

Архів

2022
червня
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook