You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Силою не будеш милим

Пошматоване тіло лікується, а спаплюжена душа – ніколи...

Тавро безчестя

Восьма година ранку. Вихідний погожий літній день. Центральною вулицею Луцька йде дівчина років 18  і плаче. Моя подруга, яка прямувала до тролейбусної зупинки, запитала, що ж трапилося. Відповідь була шокуючою: «Мене згвалтували».

Компанія дівчат вирішила відпочити в одному із клубів обласного центру. У барі до них підсіли знайомі хлопці. Випили, розговорилися. Кілька подруг незабаром поїхали додому, двоє лишилися з юнаками. Захмелілі хлопці почали чіплятися до дівчат. Одну з них згвалтували, іншій вдалося втекти. Куди звернутися за допомогою, потерпіла не знала. Можливо, саме тому і вилила душу першій зустрічній. Адже вдома мама, очевидно, не зрозуміла б доньку. І вкотре тавро безчестя лягло б на неї важким тягарем на все життя.

«Переспи зі мною!»

Подібний сценарій і ще одного згвалтування, що трапилося теж у Луцьку.

Близько 20 години Володимир зайшов у бар біля Центрального парку ім. Лесі Українки. Тут він полюбляв проводити свій вільний час. Підсів за столик до знайомого, випив кухоль пива, перехилив сто грамів горілки. Помітивши знайому Катю, яка сиділа в компанії хлопців і дівчат, вирішив приєднатися до їхнього гамірного гурту. Компанія святкувала день народження неповнолітньої Наталі. Володимир танцював і веселився разом із дівчатами. Відчувши, що п’яніє, хлопець вийшов на вулицю покурити. Почув шум. Підійшовши ближче, побачив бійку дівчат, учасницею якої була й Наталя. Кинувся розбороняти. Йому вдалося відтягнути Наталку вбік, а коли до неї знову почали наближатися дівчата, схопив її за руку, і вони побігли в парк та заховалися в кущах. Тут Володимир почав цілувати Наталю в губи. Намагався розстебнути їй джинси. Дівчина пручалася.

– Я допоміг тобі, врятував від синців, тепер ти повинна переспати зі мною, зробити мені приємне, – зажадав парубок. – Зараз прийдуть інші, і тоді тобі доведеться задовольняти не тільки мене.

Наталя спробувала кричати, але хлопець навалився на неї, почав душити за шию.

Задовільнивши свою хіть, володимир пішов до водойми, щоб вимити взуття від бруду. Наталя кинулася бігти в бік дороги. Дівчині вдалося піймати таксі, на якому і доїхала у відділок міліції.

Сумна статистика

На жаль, такі злочини в нашій області стають уже звичним явищем. За офіційними даними прокуратури, протягом 2004-2005 років порушено 20 кримінальних справ за фактом згвалтування. А в Україні щорічно розглядається півтори тисячі таких справ. Юристи стверджують, що то лише десята частина таких злочинів.

– Часто потерпілі відмовляються від своїх свідчень і забирають заяви назад, – розповідає заступник прокурора області Валерій Невірець. – У моїй практиці були такі випадки, коли приходили дівчата і говорили, що вже виходять заміж за свого «гвалтівника». Доволі часто заяви пишуть, а потім забирають і батьки неповнолітніх дівчат, які потерпіли від насильства, мотивуючи це тим, що вони не так зрозуміли обставини, про які розповіли їхні діти. Тоді ми вже не можемо порушити кримінальну справу.

А заступник голови Луцького міськрайонного суду Віктор Остапук зазначив, що минулого року, згідно із судовими рішеннями, до кримінальної відповідальності за фактом згвалтування притягнуто семеро осіб.

– Не секрет, що потерпілі часто беруть певну суму грошей від гвалтівника і забирають свої заяви, – говорить він. – проте закон не передбачає примирення двох сторін. Згвалтування – це коли справді здійснюється насильство. Це злочин проти статевої свободи, статевої недоторканності. Типові випадки, коли молоді люди разом відпочивають у компанії, випивають. А згодом батьки неповнолітніх пишуть заяву у правоохоронні органи про згвалтування їхньої дитини.

Насилля в сім’ї

Деякі види згвалтування, особливо домашнє, залишаються непоміченими. За даними соціологічного опитування, майже 12% опитаних жінок до 28 років визнали, що потерпають від насильства з боку своїх чоловіків.

Голові громадської організації «Волинські перспективи» Ніні Пахом’юк з такими жінками доводиться спілкуватися часто, адже вона – ще й директор кризово-реабілітаційного центру, де потерпілі знаходять притулок і підтримку.

– Домашнє сексуальне насильство в багатьох випадках поєднується із фізичним, – розповідає Ніна володимирівна. – але найчастіше у наш центр звертаються молоді жінки, які потерпіли від торгівлі людьми. Дівчата у пошуках кращої долі їдуть за кордон, де стають сексуальними рабинями. Молоду жінку б’ють, принижують, намагаються усіма способами зламати її особистість. Часто змушують вживати психотропні речовини. У жінок, які потерпіли від сексуального насильства, можна вилікувати тіло, душа ж у них залишається зворою назавжди.

Захист жінок – формальність

Законодавство України гарантує захист жінок, які потерпають від насилля у сім’ї. Кримінальний кодекс України передбачає покарання у вигляді тюремного ув’язнення терміном на шість місяців чи штраф розміром сорок мінімальних заробітних плат за навмисне побиття. Фактично ж правоохоронні органи намагаються триматися осторонь від сімейних чвар. Згвалтування дружини чоловіком узагалі не класифікується як злочин.

Кримінальний Кодекс України також передбачає кримінальну відповідальність за примушення жінки до сексуального контакту з особою, від якої вона матеріально чи службово залежна. За такий злочин винний карається трирічним терміном обмеження волі. Однак більшість жінок нічого не знає про це. За даними соціологічних опитувань, 50% жінок-респондентів потерпали від сексуальних домагань на роботі, 8% із них – дуже часто.

Коментар психолога ГО «Волинські перспективи» Івана Єськова:

– Жінок і дівчат, які потерпіли від насильства, опановує відчуття страху. Вони насе перестають жити у реальності, вважають, що майбутнє втрачене, у них зникає мета життя. Такі люди не довіряють навіть собі, мають занижену самооцінку. Період реабілітації таких жінок – тривалий процес. Дуже важливо, щоб потерпілі від сексуального насильства зрозуміли, що у такий кризовий момент не варто замикатися в собі, що є люди, які завжди прийдуть їм на допомогу.

Якщо ви потерпіли від насильства, в першу чергу треба звернутися в міліцію, а також якнайшвидше пройти обстеження у гінеколога й відвідати психолога (або хоча б зателефонувати йому).

Ольга Максим’як

(матеріал опубліковано в газеті «Волинська газета»)

 

Архів

2023
травня
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook