You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Про страхування журналістів, які перебувають в зоні бойових дій

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«Розкажіть, як можна застрахувати журналістів, які знаходяться в зоні бойових дій?».

– 3 серпня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання додаткових гарантій захисту працівникам засобів масової інформації, які працюють у районах ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окупованих територіях України» (далі за текстом – Закон). Цей Закон передбачає обов’язкове страхування життя і здоров’я журналістів та інших працівників засобів масової інформації на період їх відрядження в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповані території України, зокрема, внесені зміни до статті 15 Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, яку доповнено частиною сьомою такого змісту: “Засоби масової інформації зобов’язані забезпечувати журналістів та інших працівників на період їх відрядження в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповані території України засобами, призначеними для захисту від уражень вогнепальною зброєю, осколкових уражень, а також медичними аптечками. Журналісти та інші працівники на період їх відрядження в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповані території України підлягають обов’язковому страхуванню за рахунок роботодавця або будь-яких інших не заборонених законом джерел на випадок заподіяння шкоди їхньому життю та/або здоров’ю під час виконання професійних обов’язків“. Таким чином журналісти та інші працівники засобів масової інформації, які знаходяться зі ЗМІ у трудових відносинах, на час відряджені в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповані території України, повинні бути застрахованими роботодавцем або за рахунок будь-яких інших не заборонених законом джерел. Страхує роботодавець (страхувальник), укладаючи договір страхування з страховиком на користь третьої особи – працівника ЗМІ.

Умовами такого обов’язкового страхування відповідно до цього Закону є:

– трудові відносини між журналістом/працівником і ЗМІ;

– відрядження в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповані території України.

Звісно, так виписані норми закону тягнуть за собою багато питань, бо звужують коло тих, хто підпадає під обов’язкове страхування. Сплатити страховику страхові внески, виходячи з тексту статті Закону, може не тільки роботодавець, але і сам журналіст або третя особа. Також цим Законом внесені зміни до частини 1 статті 7 Закону України “Про страхування” через доповнення її пунктом 52 такого змісту: “52) страхування життя і здоров’я журналістів та інших працівників засобів масової інформації на період їх відрядження в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповані території України”. Проблема лише в тому, що ця стаття вже має пункт 52 (страхування ризику фінансових втрат), тож тепер в одній статті два пункти під номером 52.

Для того, щоб обов’язкове страхування, передбачене Законом, почало працювати, Кабінету Міністрів України необхідно встановити порядок та правила  проведення обов’язкового страхування життя і здоров’я журналістів та інших працівників засобів масової інформації на період їх відрядження в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповані території України, форми типового договору, особливі умови ліцензування обов’язкового страхування, розміри страхових сум та максимальні розміри страхових тарифів або методику актуарних розрахунків. Так як це окремий вид страхування, на який страховику потрібно отримати ліцензію. В цих документах повинно бути визначене страхове покриття та розмір страхових сум. В той же час Закон не містить доручення Кабінету Міністрів України розробити відповідний порядок.

Тому станом на сьогоднішній день ми маємо фактично непрацюючий вид обов’язкового страхування без механізмів та умов його реалізації. Але навіть якщо таке положення про обов’язкове страхування та ліцензійні умови і будуть, то чи будуть страхові компанії, які забажають отримати відповідну ліцензію? Адже цей вид страхування буде економічний не цікавим для страхових компаній.

З видами соціального захисту ви можете ознайомитися за посиланням https://pressclub.te.ua/novyny/pro-vyplaty-ta-kompensacziyi-zhurnalistam-yaki-postrazhdaly-pid-chas-vykonannya-svoyih-profesijnyh-obovyazkiv/.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 

Архів

2022
жовтня
MoTuWeThFrSaSu
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook