You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Волинь: для фальсифікації виборів можуть бути використані особливі умови голосування соціальних груп

Чергова передача Волинського прес-клубу і Волинської ОДТРК циклу «Ваш вибір: обирайте свідомо» присвячена проблемам технічного й організаційного забезпечення виборчих дільниць і можливості різних соціальних категорій громадян (інвалідів, в'язнів, людей похилого віку, тощо) реалізувати своє право виборця. У студії – виконавчий директор ВОО ВОМГО інвалідів із вадами зору «Генерація успішної дії» Богдан Мойса і начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Волинської ОДА Віктор Стасюк. Ведучий – Олег Криштоф.

­– Вітаю! Сьогодні говоримо про особливі умови голосування, про можливість в’язнів, інвалідів, військовослужбовців реалізувати своє активне виборче право, і загалом – про облаштування виборчих дільниць.

Перед початком розмови пропоную нашим глядачам долучитися до інтерактивного опитування і відповісти на запитання: «Чи будуть використовуватися особливі умови голосування соціальних груп для фальсифікацій?»

–        так, часто

–        так, подекуди

–        не будуть

Чи готова Волинь нині до виборів?

Віктор Стасюк: Вважаю, що так. 14 липня голова облдержадміністрації видав розпорядження, яким визначив конкретні завдання, конкретних виконавців і конкретні строки, які визначені законодавством, але вже з чітким зазначенням календарних дат. Іншим розпорядженням визначено завдання, які пов’язані зі встановленням відеоспостереження.

Богдан Мойса: Я можу говорити про забезпечення виборчого права людей з інвалідністю. У них є серйозні проблеми із доступом до інформації. Зокрема – щодо ознайомлення із законодавством. На жаль, ця діяльність здійснювалася переважно організаціями інвалідів, які видавали законодавчі і нормативно-правові документи, що забезпечувало можливість забезпечити виборчі права людей з інвалідністю. На сьогодні таких документів мало. Єдине що – видання закону «Про вибори народних депутатів України» шрифтом Брайля. Маємо і брак доступу до інформації, яка надається політичними партіями.

Тобто, жодна політична сила не друкує програму шрифтом Брайля?

Богдан Мойса: На жаль…

Що має бути на виборчій дільниці, аби могли проголосувати всі?

Віктор Стасюк: Матеріально-технічне забезпечення виборчих дільниць належить до компетенції органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Кожна дільниця має бути оснащена телефонним дзвінком і пандусами. Крім того, буде встановлена система відео спостереження (по дві відеокамери на кожній дільниці).

– Пане Богдане, як Ви вважаєте – як позначаться нововведення на виборах?

Богдан Мойса: Тут порушується таємниця голосування

Пане Вікторе, чи можете Ви запевнити, що це не так?

Віктор Стасюк: Нормативні документи Центральної виборчої комісії чітко зазначають, що таємниця голосування має бути збережена і відеокамери мають фіксувати лише столи для видачі бюлетенів, а також скриньки для голосування, аби можна було простежити, чи немає фальсифікацій.

­– Тобто, за процесом підрахунку голосів ми зможемо спостерігати?

Віктор Стасюк: Ні, закон не передбачає трансляцію підрахунку голосів в онлайн-режимі. Онлайн-трансляція буде вестися із 7.00 год. до 20.00, коли закінчиться процес голосування. Після цього система відео спостереження перейде у режим запису.

Я не розумію мотивації законодавця: як показує практика попередніх виборчих кампаній, чимало фальсифікацій якраз відбувається безпосередньо в момент підрахунку голосів… Пане Богдане, чи на минулих виборчих кампаніях було багато скарг інвалідів щодо неможливості реалізувати виборче право?

Богдан Мойса: Тут є кілька моментів. Інформацію, яка є на виборчій дільниці, незряча людина самостійно прочитати не в змозі. Те, що стосується голосування на дому, то під час підготовки альтернативного звіту про права інвалідів виявилося, що найбільше скарг, пов’язаних з порушенням чи обмеженням виборчого права, були якраз пов’язані з голосуванням на дому і з особами з інвалідністю. Що стосується забезпечення голосування, то останні виборчі кампанії для незрячих проходили за допомогою помічників із числа довірених осіб. Знову ж таки, є побоювання про дотримання таємниці голосування, однак незрячі завжди йдуть голосувати із кимось із рідних і близьких. Із трафаретами із шрифтом Брайля є проблема. У законі зазначено, що має бути по два на дільницю, але це, знову ж, пов’язано зі статистикою щодо людей з інвалідністю, оскільки не на всіх дільницях є так люди, а з іншого боку – не всі незрячі володіють абеткою Брайля. Водночас при голосуванні на дому член комісії, бачачи, що незрячий хоче скористатися трафаретом, пропонує сам поставити галочку. На сьогодні мені не відомо, чи розпочався друк трафаретів, оскільки не так багато друкарень, які надають таку послугу, але на одній з виборчих кампаній розповсюдження цих бюлетенів було за день до виборів, тож не всі виборчі дільниці змогли їх отримати.

Якщо розпочався друк трафаретів, а в підсумку кандидати будуть зняті, то їх треба передруковувати? Як це передбачено в законі?

Віктор Стасюк: Законодавець чітко обмежив строк подання заяви про скасування реєстрації кандидатів у депутати – за дванадцять днів до дня голосування. Тобто – до 15 жовтня. А 17 жовтня ЦВК буде мати остаточний варіант виборчих бюлетенів.

Чи наявність трафарета означає, що незрячий не може попросити допомоги у когось з близьких?

Віктор Стасюк: Звичайно, може. Але довірена особа конкретної людини – це не довірена особа кандидата в депутати чи політичної сили, які не мають права знаходитися в кабінці для голосування. Так само як і члени виборчої комісії, офіційний спостерігач чи уповноважена особа партії. Це має бути звичайний виборець, якому довіряє незрячий. І обов’язково має бути подано заяву на голову та членів ДВК про таке голосування.

Я не можу зрозуміти, яким чином можна забезпечити чесність волевиявлення в закладах позбавлення волі. Адже перебування в’язнів залежить безпосередньо від адміністрації закладу, яка має подбати про виборчий процес. Чи не буде вона впливати на в’язнів, як забезпечити їм вільне волевиявлення?

Віктор Стасюк: По-перше, вплив на виборця, в тому числі який перебуває в місцях позбавлення волі, забороняється законом. Якщо такі випадки будуть і це буде зафіксовано, то службова особа може поплатитися своєю посадою і отримати тюремний термін. Звичайно, що виявити і встановити це дуже важко, але на виборчих дільницях будуть діяти спостерігачі. Це – єдиний механізм, який придумав законодавець для забезпечення демократичного голосування.

Щодо голосування вдома: чи не стане це плацдармом для фальсифікацій? Все ж скринька без догляду, на неї не дивляться відеокамери, в неї можна вкинути будь-що. Як Ви вважаєте, чи надійно організований цей процес?

Віктор Стасюк: Законодавець частково передбачив унеможливлення таких фальсифікацій. Зокрема, це другий контрольний талон, який кидається перед виходом членів дільничних комісій для голосування на дому. Тому, якщо під час підрахунку голосів контрольний талон відсутній, усі бюлетені вважаються такими, що не підлягають рахуванню. По-друге, під час підрахунку голосів мають право бути присутні офіційні спостерігачі і довірені особи.

Хочу підбити підсумки нашого опитування. Зателефонувало 125 глядачів. Із низ 12 глядачі вважає, що часто будуть використовуватися особливі умови голосування соціальних груп для фальсифікацій, 14 глядачів вважають, що подекуди, і 9, що не будуть. Нагадаю, що наше інтерактивне опитування не є соціологічним дослідженням і відображає думку лише частини нашої аудиторії.

_________

Передачі циклу «Ваш вибір: обирайте свідомо» виходитимуть у прямому ефірі щовівторка у рамках спільного проекту Волинського прес-клубу та Волинської ОДТРК «Зроби свій вибір – проголосуй!», підтриманого Посольством США в Україні. Запрошуємо всіх небайдужих волинян до переглядів і участі в інтерактивному опитуванні.

Відеозапис передачі

 

Архів

2021
грудня
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook