You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

«Гачок» для українців

Працьовитий український народ часто стає жертвою успішної «заманухи». Робота за кордоном обіцяє великі перспективи, які можуть виявитися оманливими.

«Добрий» чоловік

Перший випадок на Волині, пов'язаний із трудовою експлуатацією за кордоном, трапився у 2002 році. Історія про 25-річну жінку з двома дітьми, яких змушували жебракувати у Польщі, тоді стала відома всій Україні.

Молода мама ростила двох дітей (4 і 5 років) самотужки, жила в аварійному будинку і не мала навіть за що купити хліба. Раптом у її житі з’явився «добрий» чоловік, котрий пообіцяв хорошу роботу і стабільну зарплату. Робота за кордоном – потрібно було доглядати дітей у польській родині. Жінка погодилася на таку пропозицію… Але не встигла вона перетнути кордон, як її з двома доньками продали у рабство і змусили жебракувати. Одну доньку тримали в наручниках, а з іншою жінка повинна була просити милостиню. За невиконання плану жінку били, а щоб збільшити муки – на очах калічили дітей.

Одного разу жінку за жебракування затримали польські поліцейські, котрим вона все розповіла. Через тиждень правоохоронці знайшли другу доньку і відправили з матір’ю в Україну.

Робота моделлю

Не менш гучний випадок, цього разу сексуальної експлуатації, пов'язаний із роботою, так званого, модельного агентства на Волині, на кастинг до якого прийшла Ірина, сім’я котрої жила дуже бідно. Їй пояснили, що потрібно прийти і сфотографуватись, а якщо зовнішність підходить для роботи в агентстві, то вона зможе поїхати на роботу до Польщі. Фотографували дівчат в одязі, тому у них не виникло жодної підозри. Як пояснили дівчині, якщо вона пройде кастинг, то їй зроблять паспорт, візу, з нею підпишуть контракт і вона працюватиме моделлю в Інтернет-студії. Робота повністю легальна, жодних сексуальних домагань і роздягань. Найбільше Ірину тішила зарплата – 800 євро! Уже наступного дня їй зателефонували і повідомили, що вона підходить для роботи. Дівчина прийшла в агентство, підписала договір, який їй навіть не дали прочитати.

В агентстві попередили, що проїзд і проживання будуть за кошти фірми, харчуватися доведеться за власні гроші. Зарплату в Польщі вони отримувати не будуть, розрахуються з ними лише після повернення в Україну. Довелося позичати гроші, аби вистачило на дорогу.

У Польщі в дівчат відразу забрали паспорти і привезли до будинку, де було облаштоване місце роботи для моделей з України. Коли дівчина зайшла в студію – невелику кімнату, побачила дівчат, котрі сиділи голі перед відеокамерами, демонстрували статеві органи, постійно усміхалися, танцювали і не звертали уваги на майбутніх колег. Ірина була шокована і стала плакати-просити, щоб її відвезли додому, бо вона не хоче займатися порнографією. Їй пояснили, що вона може їхати хоч сьогодні, але повинна заплатити штраф у розмірі 1 тис. доларів, який був передбачений договором.

Дівчина почала працювати… У її обов’язки входило сидіти і демонструвати своє тіло упродовж 12-14 годин. Відпочивати можна було за чотири години роботи один раз упродовж 15 хвилин. Працювали з шостої вечора до 11-12 години дня. Щохвилини можна було заробити штраф за те, що не так усміхаєшся, не утримуєш клієнта, довго сидиш в туалеті, довго п’єш чай, багато їси і гладшаєш. Розміру штрафу ніхто не знав. Сказали, що вирахують в Україні. Коли минув місяць, дівчатам дали по 30 злотих і відправили у Варшаву, де вони просили українських водіїв довезти їх до Луцька. Через кілька днів дівчині зателефонували і сказали, що вона може прийти по свою зарплатню. Коли прийшла по гроші, то побачила листок, на якому були записані всі її штрафи, вирахувані гроші за проживання, візу, за проїзд. За роботу Ірині заплатили аж 280 доларів.

Через деякий час її викликали у міліцію, де повідомили, що проти її кривдників відкривають кримінальну справу. У ході досудового слідства її було визнано потерпілою від торгівлі людьми.

Безкоштовні чорниці

Лучанка Ніна разом зі своїм нареченим Андрієм вирішили поїхати за кордон, аби заробити грошей на весілля. Обіцяли, що за два літні місяці роботи на двох можна заробити 12 тис. євро. Робота не важка – збирати ягоди у Швеції. До того ж агітував молодих людей хрещений батько Андрія, котрий уже не перший рік їздив на чорниці. До Ніни та Андрія долучилися й інші члени родини – мати хлопця та його сестра з чоловіком.

Через деякий час хресний хлопця попросив зробити передоплату – по 465 євро з кожної людини. Мовляв, ці гроші потрібні для оформлення потрібних документів. І уточнив, що поїдуть на заробітки не у Швецію, а у Фінляндію, причому ще й своїм транспортом і за власний кошт – такі умови працевлаштування. Тому потрібно було розрахувати додаткові витрати на бензин – це ще тисяча доларів на усю родину.

Коли отримали паспорти з візами на руки, то швагро Андрія запідозрив щось неладне, адже віза була не трудовою, а туристичною. Однак хресний батько заспокоїв заробітчан, мовляв, так безпечніше.

У Фінляндії 200 українців поселили у приміщенні старої школи, де не було умов для життя. Кому не подобалося, могли поселитися у кемпінгу за додаткову оплату.

Коли дійшла справа до роботи, виявилося, що її немає. Адже того року чорниці у Фінляндії не вродили через сувору зиму. Про відсутність урожаю українські роботодавці знали ще навесні. Коли заробітчани почали вимагати свої гроші, їм почали погрожувати депортацією.

Розчаровані й ошукані повернулися додому. Звернулися до правоохоронців, але через недостатність доказів кримінальна справа так і не зрушила з місця. А хресний батько наступного року повіз нову партію довірливих українців збирати ягоди у Фінляндію.

Поради спеціалістів

Аби не стати жертвами торговців людьми, котрі шахрайськими методами залучають людей до роботи, слід пам’ятати про прості речі.

1. Перед поїздкою треба отримати повну інформацію про майбутню роботу, роботодавця і умови життя за кордоном.

2. Агентства із працевлаштування громадян України за кордоном повинні мати ліцензії Міністерства праці та соціальної політики України.

3. Згідно із чинним законодавством України, агентство із працевлаштування не має права вимагати від потенційного заробітчанина кошти за працевлаштування, доки не буде укладений трудовий договір між громадянином України та закордонним підприємством.

4. Читати трудові договори необхідно з юристом. Особливо звертати увагу на такі пункти, як «виконувати усі види робіт на вимогу роботодавця», «виконувати роботу на вимогу роботодавця», «за відсутності певної роботи, зобов’язуюся виконувати інші види робіт» тощо.

5. Не підписувати документів на незрозумілій вам мові, або в яких є пропущені слова/рядки, які хтось може заповнити після того, як ви підпишете договір. Слід обов’язково зберігати примірник угоди з підписами.

P.S. Імена героїв публікації змінені з етичних міркувань.

Тетяна Зубрик

(матеріал опубліковано в інтернет-виданні "Монітор волинський")

 

Архів

2022
червня
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook