You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Чого очікувати волинянам від місцевих виборів 2015 р. (фото, відео)

Київський міжнародний інститут соціології на замовлення приватної особи провів опитування 2044 респондентів у 110 населених пунктах (окрім Криму та окупованого Донбасу). Експерти досліджували електоральне волевиявлення українців на цьогорічних місцевих виборах. Свої симпатії громадяни віддали БЮТ, БПП і Самопомочі. Народний фронт – лідер електоральних симпатій волинян на парламентських виборах.

Представники саме цих політ сил, а також громадські активісти і політологи стали учасниками першої передачі циклу телерадіодебатів «Ваш вибір: обирайте свідомо!»

Чи буде з кого обирати громадянам і чи розберуться вони в цьогорічній виборчій системі?

Голова правління ВОО Комітету виборців України Юрій Кресак переконаний, що громадянам буде з кого обирати, бо політичні партії як ніколи раніше зацікавлені, щоб у бюлетенях з’явилися впливові особи, які б автоматично підтягнули рейтинг політичної партії. Прохідний відсоток – 5% – це саме та межа, яка змушує партії брати більшу відповідальність за реформи в країні.

Григорій Пустовіт, голова ВОО парті «ВО «Батьківщина» вважає, що партійні списки оновляться. «Але не нові обличчя принесуть зміни – нам треба оновлювати систему. Для цього потрібен закон, яким зміг би політично структуризувати країну, що сприятиме розвитку суспільства. Нині діючий закон цього не виконає. По-друге, цей закон несправедливий», – вважає пан Пустовіт.

Голова ГО «Пліч-о-пліч» Валентина Черниш, навпаки, вважає, що громадяни віддаватимуть свої голоси не за окремих кандидатів, а за політичні партії. Що цей закон структуризує політичні сили, бо щоб подолати виборчий бар’єр – 5% – партія повинна бути популярною.

«Це не парламентські вибори, а місцеві, нас турбують більш приземлені речі – дороги, садочки, не красти…», - зауважила доктор політичних наук Оксана Ярош. На її думку, обирати свідомо – це «підходити до виборів з точки зору розуміння, чи ця людина зможе захистити виборця, чи вона веде себе порядно, чи розуміється на місцевому самоврядуванні».

Чи можливо, що для подолання п’ятивідсоткового бар’єру партії будуть запрошувати «гастролерів»?

Юрій Кресак вважає, що гастролерів швидше не буде: «Насправді в кожному населеному пункті є люди, які господарі своєї справи... Так, закон дуже хитрий. Так, він буде влаштовувати нам сюрпризи… Але швидше це будуть поодинокі випадки, оскільки схоже, що рейтингові партії непогано підготуються, аби взяти більшість в раді». Голова обласного осередку КВУ вважає, що для виборця важливо, що в бюлетені буде зазначена не лише політична сила, але й кандидат. «Бо якщо виборець кандидата не знає – це проблема політичної партії, бо людина може просто не проголосувати».

Натомість голова ВОО БПП «Солідарність» Роман Романюк переконаний, що для виборця цей закон ще більш зрозумілий і простий, аніж попередні, бо є один бюлетень. А вникати в суть формування ДВК, підбиття підсумків виборів їм нема потреби. бо навіть експерти не до кінця можуть розібратися в законі.

Також він радить ставиться позитивно до багатих людей у списку, бо такі люди досягли статку: «Якщо людина здатна побудувати бізнес, створити робочі місця, сплачувати податки і заробити прибуток – ця людина як мінімум хороший господар, вдалий підприємець, успішний бізнесмен – тож буде хорошим депутатом, буде дбати за мешканців нашого регіону».

Такої ж думки заступник голови ВОО партії «Народний фронт» Андрій Бокоч. За його словами, бізнесмен має йти на вибори і реалізовувати свої емоції та амбіції.

Михайло Імберовський, заступник керівника міського виборчого штабу партії «Самопоміч» вважає, що кожен громадянин повинен бути активним у своєму житті, «змінювати свій двір, свою вулицю, квартал, місто і потім заходити у владу» і проводити зміни на вищому рівні. «Побудова якісного громадянського суспільства зможе потім змінити якість життя. Тільки знизу ми можемо щось змінити», – резюмував політик. 

… і про «жіночу» квоту.

Експертка з гендерних питань пані Оксана Ярош зауважила, що присутність жінок у владі – явище необхідне, адже в Україні проживає дві статі. «Представництво всього населення – це показник демократії, якщо немає двох статей – щось у країні несправедливо».

Роман Романюк вважає, що просто заповнити квоту не важко, «набагато важче заповнити її якісно». Головну проблему він вбачає в тому, що партії не підходили поступово до квоти в 30%, вона з’явилася раптово. Партії зацікавлені ввести у списки насамперед відомих людей, а таких серед жінок вони знають мало.

Натомість представники «Батьківщини» і «Самопомочі» зауважили, що вони не шукають жінок – у цих політсилах їх уже є багато.

Чи будуть купувати голоси виборців?

Юрій Кресак переконаний, що будуть, бо учасниками процесу є обидві сторони, бо самі виборці хочуть, щоб їхні голоси купували. Більше того, коли політсили платять членам дільничих комісій – це і є підкуп. «Якщо виборець продає голос за кілограм гречки – це бідне суспільство…Але як тільки громадянське суспільство, політичні партії зрозуміють, що треба вивести політикум на той рівень, коли будуть змагатися ідеї, а не кілограми гречки, тоді будемо бачити разючий результат і в радах».

Роман Романюк теж вважає, що «підкупи є і будуть». І хоч, на його думки, «вони сьогодні вже не працюють», політик радить виборцям: «Дають – беріть. Значить вони мають, значить готові ділитися». і партії зрозуміють, що треба вивести політикум на той рівень, коли будуть змагатися ідеї, а не кілограми гречки, тоді будемо бачити разючий результат і в радах».

Однак підкуп і отримання хабаря – це, як зауважили експертки Оксана Ярош і Валентина Черниш, – кримінальна справа. Обираючи між командами, насамперед необхідно звернути увагу на те, що пропонує політична партія, яку ідею вона за собою несе, які виходи із ситуації пропонує.

Слухачі та глядачі, які брали участь в інтерактивному опитуванні, вважають, що обирати свідомо їм або нічого не заважає, або заважають нечесні політики.

__________

Телерадіодебати відбуваються в межах проекту "Волинський вибір - 2015": обирайте свідомо!", підтриманого Фондом розвитку ЗМІ Посольства США в Україні

 

Архів

2022
травня
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook