You are here:
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Субсидії та міфи навколо них: як економити і не мерзнути

На початку нового опалювального сезону питання енергоефективності й соціального захисту населення вкотре набувають актуальності. Аби розвіяти міфи навколо державної підтримки населення (субсидій) і надати інформацію про найефективніші шляхи енергоефективності, у Рівному відбувся семінар-тренінг для журналістів за участю експертів Світового Банку.

Надання субсидій відбувається згідно трьох нормативно-правових актів (Постанов Кабміну №№ 1156, 409, 848). У 2016 році сума адресних субсидій лише малозабезпеченим склала 40 мільярдів гривень, що дорівнює 5% Державного бюджету. Незважаючи на це, й досі існує чимало міфів щодо процесу оформлення чи нарахування адресної допомоги.

(для збільшення - клікніть на фото)

За словами експертки з питань соціального захисту, консультантки Світового Банку Валентини Войтенко, одним із найпоширеніших міфів про субсидії є те, що її доведеться повертати, а оформлення може перешкоджати продажу квартири, будинку чи отриманні спадку. Насправді ж, субсидія є безповоротною державною допомогою, її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни власника житла. Оформлення ж субсидії передбачає надання фактично двох документів: заяви і декларації.

Другий поширений міф – це те, що оформлення субсидії вимагає багато клопоту, а результат може бути мізерним. «Насправді субсидія – це просто. Потрібно лише заповнити заяву та декларацію», – зауважила Валентина Войтенко.

Ще одним поширеним міфом є те, що субсидії не призначають за наявності заборгованості за оплату комунальних послуг. Насправді ця заборгованість не впливає на оформлення субсидії. Так само не впливає на право отримання цієї державної допомоги і наявність майна, незайнятих осіб працездатного віку, депозитів і доходів від них, купівлі валюти чи продажу квартири, або ж наявність земельної ділянки, паю тощо.

Також міфом є твердження про необхідність використання в повному обсязі газу, води, електроенергії, на які призначена житлова субсидія, інакше її перестануть надавати. Експертка зазначила, що, якщо люди не використали всю норму ресурсів на сім’ю, заощаджені кошти субсидії залишаються на рахунках сім’ї в межах опалювального сезону (до квітня) і можуть бути використані в подальші місяці, у тому числі і для погашення обов’язкової частини платежу. «На наступний період субсидія призначається на 12 місяців без додаткового звернення. Кожного разу нове звернення подають лише орендарі й одержувачі субсидії на тверде пальне. Також важливо розуміти: що менші доходи має родина, то нижчими будуть її витрати на комунальні послуги і більшою буде її підтримка з боку держави», – наголосила Валентина Войтенко. Вона також зазначила, що на отримання субсидії має право будь-яке домогосподарство. Не призначається вона лише у тому випадку, якщо протягом 12 місяців до звернення здійснено купівлю або сплату на суму вище 50 000 грн, одначе, можливі і винятки за рішенням комісії.

Водночас держава зобов’язує одержувачів субсидій до певних дій. Зокрема, надати достовірну інформацію про види доходів та джерела їх отримання, а також про здійснення купівлі товарів / оплати послуг на суму більше 50 000 грн. протягом 12 місяців до звернення. Також у період одержання субсидії громадяни зобов’язані протягом місяця  поінформувати про такі зміни: склад зареєстрованих осіб (орендарі  –  про тих, хто фактично проживає), їх соціальни статус (зміна джерел доходів),  перелік отримуваних житлово-комунальних послуг, умови їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг,  купівлю товарів або оплату послуг на суму більше 50 тис. грн.

За словами Валентини Войтенко, адресну допомогу надають своїм громадянам і інші європейські країни – Польща, Словаччина, Румунія, Чехія, Литва тощо. Українська модель нарахування субсидії суттєво відрізняється, адже побудована не на єдиній для всіх пороговій системі (наприклад, розмірі мінімального доходу), а на індивідуальному підході. Хоча насправді субсидії зараз сприймають як перехідний етап до підвищення спроможності людей самотужки платити за послуги житлово-комунального господарства. Чи користуватися ними, чи не використовувати цю можливість – вирішувати кожній сім’ї індивідуально.

Міфи та реалії субсидій

10 запитань про тарифи та субсидії 

Підтримка енергозберігаючих заходів для ОСББ 

Підтримка енергозберігаючих заходів для власників квартир

 

Архів

2020
травня
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook