You are here: Головна Медіа-новини Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. Про право видачі журналістських посвідчень
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Волинський прес-клуб

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. Про право видачі журналістських посвідчень

На запитання відповідає медіа-юрист проектів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«Чи має право новинний інтернет-сайт,якщо він не зареєстрований, як інформаційна агенція і не має штатних працівників,видавати посвідчення журналістів? Майже всі інтернет-видання зареєстровані або як РА (рекламні агенції), або це просто ФОП якийсь, і всі там за конверти працюють, або ж взагалі 1 людина власник сайту».

– Інтернет сайт видавати посвідчення не має права. В примітці до статті 345-1 Кримінального Кодексу України зазначено, що: «Під професійною діяльністю журналіста у цій статті та статтях 171, 347-1, 348-1 цього Кодексу слід розуміти систематичну діяльність особи, пов’язану із збиранням, одержанням, створенням, поширенням, зберіганням або іншим використанням інформації з метою її поширення на невизначене коло осіб через друковані засоби масової інформації, телерадіоорганізації, інформаційні агентства, мережу Інтернет. Статус журналіста або його належність до засобу масової інформації підтверджується редакційним або службовим посвідченням чи іншим документом, виданим засобом масової інформації, його редакцією або професійною чи творчою спілкою журналістів».

А тепер звернемося до визначення, що таке інтернет-сайт. Чинне законодавство України має декілька однакових по суті визначень, наприклад: «Веб-сайт – сукупність програмних засобів, розміщених за унікальною адресою в цифровій мережі, у тому числі в мережі Інтернет, разом з інформаційними ресурсами, що перебувають у розпорядженні певних суб’єктів і забезпечують доступ юридичних та фізичних осіб до цих інформаційних ресурсів та інших інформаційних послуг через цифрову мережу». Таким чином сайт ніякого посвідчення видати не може. Редакційне посвідчення журналіста може видати тільки юридична особа, бо така дія ґрунтується на акті органу юридичної особи. Фізична особа (навіть якщо зареєстрована як фізична особа підприємець) не може видавати посвідчення. Хоч така особа може мати зареєстроване ЗМІ, але ж юридично мають місце відносини між однією фізичною особою (журналістом) і іншою фізичною особою (ФОП).

Таким чином посвідчення журналіста може видати виключно юридична особа з відповідним видом діяльності (наприклад, редакція, інтернет ресурс, який можна ідентифікувати як ЗМІ), зареєстрована як інформаційна агенція, або ж яка має зареєстрований засіб масової інформації, а також професійна чи творча спілка журналістів.

Перевірити, чи існує юридична особа, яка видала посвідчення, та якими видами діяльності вона займається, можна безкоштовно на сайті Міністерства юстиції України за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

 

Архів

2019
грудня
MoTuWeThFrSaSu
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Ресурсний центр ГУРТ


Пошук

Наша сторінка на Facebook